Mill ParkStaff & Faculty

NameTitle
PRESCHOOL TEAM
Jessica Anderson (she/her)Preschool Teacher
Silvia GomezPreschool Assistant
Felicitas ArizmendiPreschool Assistant
Miriam Newquist (she/her)Preschool Teacher
Arceli PersonsPreschool Assistant
Kaity WuPreschool Assistant

KINDERGARTEN TEAM
Laurel Peck (she/her)Kindergarten Teacher
Josue AvelarKindergarten Assistant 
Erica BurgerKindergarten Teacher
April Lopez-RiveraKindergarten Assistant 
Alicia HigueraKindergarten Teacher

GRADE 1 LOOP
Julie Hunt (she/her) 1st Grade (Loop) Teacher
Tiffani Davis (she/her)1st Grade (Loop) Teacher
Jackie Nguyen (she/her)1st Grade (Loop) Teacher
Joanna Jones (she/her)Instructional Assistant
VacantInstructional Assistant

GRADE 2 LOOP
Julia Traylor (she/her)2nd Grade (Loop) Teacher
Kelli King (she/her)2nd Grade (Loop) Teacher
Carrie Cowan (she/her)2nd Grade (Loop) Teacher
Maiyang Vang (she/her)Instructional Assistant 
VacancyInstructional Assistant 

GRADE 3
Bill Scharmann (he/him)3rd Grade Teacher
Teresa Teem (she/her)3rd Grade Teacher
Katie Nicholas (she/her)3rd Grade Teacher
Robin DayInstructional Assistant 

GRADE 4
Karen Repko (she/her)4th Grade Teacher
Allie Bright (she/her)4th Grade Teacher
Sara Kemp (she/her)4th Grade Teacher
Arieanna Gonzales (she/her)Instructional Assistant 

GRADE 5
Richard Smith (Mr/he)5th Grade Teacher
Alisha Carter (she/her)5th Grade Teacher
Becky Buchanan (she/her)5th Grade Teacher
Julie VannInstructional Assistant 

SPECIALITY TEACHERS
Lauren PerryMusic Teacher
Tanner Adrian (he/him)PE Teacher
Chelsea Pyne (she/her)Library/Media Assistant 
Elyse PastorComputer Lab Assistant 

READING/TITLE TEAM
Tess Brown (she)Reading Specialist
Miguel SimonReading Specialist
Emma Long (she/her)Instructional Assistant 
Phe CramptonInstructional Assistant 
VacancyInstructional Assistant 
Kerri DempseyRecess Duty IA

SPECIAL EDUCATION TEAM
Brandon Goodrich Special Education Teacher
Katie BrennanSpeech Language Pathologist (SLP)
Megan McCarthy (she/her)ERC Instructional Assistant 
DeeDee BradleyERC Instructional Assistant 
Kristi LelandSLP Assistant

STUDENT SUPPORT TEAM
Sam Corey (they/them)Language Development Specialist (LDS)
Heather CraigPrincipal 
Sarah Phillips (she/her)Student Achievement Specialist (SAS)
Luan NguyenTechnology Coach (M/T AM at MP)
Mary KellySchool Counselor
Amanda Fischer (she/her)Student Behavior Specialist (SBS)

MAIN OFFICE TEAM
Laurie SteinkeHead Secretary
Amy BartunekRecords Secretary
Yolanda MendezHealth Assistant

FACILITIES
James ButtDay Custodian
Sandy RollyNight Custodian

NUTRITION SERVICES
Mary TrotterHead Cook
Gabriela RosalesCook

COMMUNITY PARTNERS
Rosa Nario – Immigrant and Refugee Community Organization (IRCO)SUN Program Manager

ADMINISTRATION
Heather Craig (she/her)Principal